משחקולוגיה חינוכית חמישי
מס’ קבוצה :1732
מידע למורי שבתון
סמל מוסד: 1530
קוד קורס: 1700
פרטי הקורס
היקף: 90 שעות / 3 ש”ש חובה
מרצה: מור קנדי
יום ושעה: חמישי , 9:00-11:30
תאריכים :
תאריך סיום : 12.6.25
תאריך התחלה : 3.11.24
אופי הקורס: למידה היברידית משלבת מפגשי זום ויחידות א-סינכרוניות, קבוצת ווטסאפ מלווה ומרחב למידה במודל.
תקציר :
בעולם החינוך החדשני, מומחה המשחוק הוא זה שמתכנן ומוביל שיעורים, פעילויות ותוכניות המשתלבות בחינוך הפורמלי והבלתי-פורמלי לשם העצמה לימודית, רגשית, חברתית,ערכית והתפתחותית. בקורס זה נלמד כיצד לפתח ולבנות משחקים חינוכיים מגוונים: הן משחקים פיזיים והן משחקים מקוונים וטכנולוגיים. הקורס משלב ידע ופרקטיקה
מטרות
המורה יתנסה במשחקי למידה קיימים מסוגים שונים: פיזיים ומקוונים.
המורה ידע לבנות משחקים באמצעות מחוללי משחקים פשוטים ומדהימים.
המורה ילמד ליצור תוכניות משחוק-חינוכי ברמה מקצועית כדוגמת חדרי בריחה.
המורה יכיר את עקרונות המשחוק ואת ההבדל בין “סתם פעילות” לבין משחוק חינוכי.
פירוט המפגשים:
שיעור | נושא | קבוצת חמישי בוקר |
1 | פתיחה ומפגש אוריינטציה:
משחקי היכרות ועבודה עם פלטפורמת הזום |
7.11.24 |
2 | מהו משחק: עקרונות המישחקולוגיה החינוכית | מפגש אסינכרוני |
3 | חשיבה יצירתית באמצעות משחוק | מפגש אסינכרוני |
4 | מודל המשחוק | מפגש אסינכרוני |
5 | משחקי חוץ | 5.12.24 |
6 | משחקי קופסה | מפגש אסינכרוני |
7 | מחוללי משחקים להדפסה | מפגש אסינכרוני |
8 | יצירת משחקים בקאנבה | 26.12.24 |
9 | משחקי מסלול | מפגש אסינכרוני |
10 | יצירת משחקים בקאנבה: המשך | מפגש אסינכרוני |
11 | דילמות במשחוק | 16.1.25 |
12 | משחקי חשיבה | מפגש אסינכרוני |
13 | משחוק באמצעות פאוור פוינט | מפגש אסינכרוני |
14 | מחוללי משחקים דיגיטליים | מפגש אסינכרוני |
15 | חידונים רבי משתתפים | 13.2.25 |
16 | יצירת חידון מרובה משתתפים: המשך | מפגש אסינכרוני |
17 | ג’ניאלי | 27.2.25 |
18 | חדרי בריחה | מפגש אסינכרוני |
19 | אסטרטגיות חשיבה דרך משחקים | 20.3.25 |
20 | פיתוח משחק מעודד חשיבה מסדר גבוה | מפגש אסינכרוני |
21 | בניית משחק עם תלמידים | מפגש אסינכרוני |
22 | פיתוח יחידת הוראה ממושחקת: איך מתחילים? | 8.5.25 |
23 | פיתוח יחידת הוראה ממושחקת | מפגש אסינכרוני |
24 | פיתוח יחידת הוראה – אמצע הדרך | 22.5.25 |
25 | הערכה באמצעות משחק | מפגש אסינכרוני |
26 | הצגת התוצרים | 29.5.25 |
27 | מפגש סיום | 5.6.25 |
נוסח מטלה:
עבודה מסכמת לקבלת תעודה במשחקולוגיה :
- הגשת יחידת הוראה ממושחקת הכוללת: מטרות היחידה, קהל יעד ולפחות 3 מערכי שיעור שבכל מערך שיעור יהיה לפחות משחק אחד.
בכל משחק- קישור/ קובץ המשחק (במידה ויש), פירוט האלמנטיים המשחקיים והסבר על חוקי המשחק.
- רפלקציה על לימודי התעודה- תוך התייחסות לשאלות הבאות:
- מה היו הציפיות שלך מהקורס והאם הם התגשמו?
- מה הדבר המשמעותי שלקחת מהקורס?
- מה היית ממליצה לשנות או להוסיף לקורס בשנה הבאה?
- מה יישמת מהקורס?
וכל דבר נוסף שתרצו להוסיף.
ביבליוגרפיה:
- ארבל, ח’, לחמן, ד’, אפשטיין, נ’, קאופמן, ה’, קבילינסקי ב”נ (2011). למידה באמצעות משחקים. אאוריקה, 32, אוניברסיטת תל אביב.
- זיוון, ש’ (2019). משחוק בחינוך: הגדרות, דרכי יישום ותובנות. ירושלים: יוזמה – מרכז לידע ולמחקר בחינוך.
- יעקבי, ב’ (2019). לומדים לשחק – חינוך משחקי כמעשה של חירות (עמ’ 33-103). תל אביב” רסלינג.