פיתוח חקר וסקרנות בגיל הרך – אסינכרוני
מס’ קבוצה : 1763
מידע למורי שבתון
קוד קורס: 2419
קוד מוסד: 1530
פרטי הקורס
היקף: 30 שעות – מוכר לגמול אופק חדש ועוז לתמורה
מרצה: ד”ר נהוראי אליקים – ראש היחידה להתפתחות מקצועית ולימודי תעודה- האקדמית חמדת
תאריכים: 10.12.24-15.6.25
אופי הקורס: צפייה בשיעורים מוקלטים ובסרטונים, קריאת חומרים תיאורטיים ומעשיים, וביצוע מטלות.
תקציר : בקורס זה יוצגו גישות חינוכיות לפיתוח סקרנות ועריכת חקרים מדעיים בגיל הרך. הסטודנטים יקבלו כלים מעשיים לתכנון תהליכי חקר, תוך שימוש בטכנולוגיה לקידום האוריינות המדעית. נבחן את ההשפעה של אוריינות מדעית בגיל הרך על הצלחה חברתית בעתיד.
מטרות הקורס:
1. היכרות עם גישות חינוכיות שונות באשר למהותה של הסקרנות בגיל הרך.
2. קבלת כלים מעשיים לפיתוח סקרנות וחקר בגילאי 7-4.
3. תכנון תהליכי חקר בשיטות שונות בגן הילדים, בבית הספר ובבית.
4. שימוש בכלים טכנולוגים לקידום האוריינות המדעית בגיל הרך.
5. הבנת האופן של השפעת היכולת המדעית בגיל הרך על הצלחה חברתית בעתיד.
פירוט יחידות הלימוד :
1 | רקע חינוכי
פתיחה, הצגת מתווה ההשתלמות – במה שונה חקר מדעי מסקרנות כללית של ילד? האם סקרנות היא תהליך טבעי או פעולה פדגוגית? מהו חקר ומהי סקרנות? |
2 | תוכנית משרד החינוך בתחום המדעים בגיל הרך ובכיתות הנמוכות היכרות עם התוכנית ומרכיביה המרכזיים. עמדות גננות ומורים בכיתות הנמוכות להוראת מדעים. חקר מותאם שלב התפתחותי וגיל |
3 | חקר מותאם שלב התפתחותי וגיל מה ילד יכול לתפוס בכל גיל ובמה כדאי להתמקד? חלוקה לתכנים, לשיטות הקניה ולקשיים צפויים בדרך,חקר, סקרנות ואי-שוויון |
4 | חקר, סקרנות ואי שוויון על ההשפעה של אוריינות מדעית על הצלחה עתידית של הילד. כיצד קבוצות אוכלוסיה שונות נחשפות למדעים, וכיצד נוכל לצמצם את הפער החברתי באמצעות טיפוח החקר והסקרנות המדעית בגיל הרך. על מגדר ומדעים מדויקים כבר בגיל הרך. תכנון פרויקט חקר לגיל הרך . |
5 | תכנון פרויט חקר לגיל הרך כיצד לעודד סקרנות וחקר באמצעות פרויקט חקר מדעי דוגמאות ושיטות לתכנון פרויקטים בגן הילדים ובכיתות הנמוכות חקר מדעי – גם בבית הוראת המדעים בגני הילדים: דרכים ושיטות . |
6 | הוראת המדעים בגן הילדים : דרכים ושיטות ניצני אוריינות מדעית בגני הילדים שיטות קונוונציונליות ואלטרנטיביות, חשיפה לתוכניות חיצוניות בניית סביבה מעודדת חקר וסקרנות |
7 | בניית סביבה מעודדת חקר וסקרנות שימוש בסביבה הקיימת, בזמן ובמקום, באופן שמזמן חקר מדעי תכנון ויצירה של סביבות לימודיות מעודדות חקר, חקר מדעי, סקרנות וטכנולוגיה |
8 | חקר מדעי,סקרנות וטכנולוגיה כיצד ניתן להיעזר בטכנולוגיה ובמדיה לטיפוח הסקרנות וממה כדאי להיזהר? יצירתיות ואמנות אל מול חקר וסקרנות |
9 | יצירתיות ואמנות אל מול חקר וסקרנות האם המדען-המהנדס שונה מהותית מהאמן היוצר? כיצד ניתן להשתמש בכלים אמנותיים לטיפוח חקר וסקרנות מדעית? חקר מדעי, אקולוגיה וסביבה |
10 | חקר מדעי, סביבה ואקולוגיה כיצד לתווך לילדים את נושא האקולוגיה והקיימות – כלים פרקטיים ודוגמאות כיצד לעודד מודעות סביבתית כחלק מתהליך פיתוח החקר והסקרנות הטכנולוגיה בשימוש האדם: לטוב ולרע |
דרישות הקורס:
– ביצוע מטלות קטנות בסיום כל יחידת לימוד. הגשת המטלות נחשבת כ”נוכחות” בקורס, יחד עם נתוני
הזמן צפייה וההתקדמות ביחידות (80% נוכחות ומעלה, תנאי סף לסיום ההשתלמות).
– הגשת מטלת סיום:
תכננו תהליך חקר עם ילדים בגיל הרך, בהתאם לעקרונות שנלמדו בקורס.
א. ציינו את נושא החקר ואת התאמתו לשלב ההתפתחותי של הילד.
ב. הסבירו כיצד יצרתם את “פער הידע” בתחילת התהליך והאופן שבו הדבר השפיע על
סקרנותו של הילד. כל זאת, בהתבסס על הידע התיאורטי שנלמד בקורס.
ג. הסבירו כיצד תהליך החקר שלכם בנוי באופן שמתאים לאוכלוסיות שונות (רקע, מעמד ומגדר).
ד. רפלקציה על התהליך: החל משלב בניית התוכנית וכלה בתגובות הילדים.
בבליוגרפיה
- Britsch, S. J. (2001). Emergent environmental literacy in the nonnarrative compositions of kindergarten children. Early Childhood Education Journal, 28(3), 153-159.
- Connor, A., Karmokar, S., & Whittington, C. (2015). From STEM to STEAM: Strategies for enhancing engineering & technology education.
- Gerde, H. K., Schachter, R. E., & Wasik, B. A. (2013). Using the scientific method to guide learning: An integrated approach to early childhood curriculum. Early childhood education journal, 41(5), 315-323.
- Forman, G. (1989). Helping children ask good questions. The wonder of it: Exploring how the world works, 21-24.
- Jirout, J., & Klahr, D. (2012). Children’s scientific curiosity: In search of an operational definition of an elusive concept. Developmental review, 32(2), 125-160.
- Radich, J. (2013). Technology and interactive media as tools in early childhood programs serving children from birth through age 8. Every Child, 19(4), 18-19.
- מיתרן, ב’ (2010), מהנדסים צעירים בחינוך לגיל הרך, Early childhood research and practice, 12(2). תרגום: דורית שריג.
- קלודי, ט’ (2016), האם הנוף זז ואיפה האמא? בעקבות שאלות ושיח של ילדי הגן, בתוך אתר “חינוך לגיל הרך”.
- שביט י’ ואחרים, אי שוויון מתהווה בגיל הרך, מרכז טאוב, ירושלים תשע”ח.