משחקולוגיה חינוכית
משחקולוגיה חינוכית
קוד קבוצה
C1838G1
מרצה
מור קנדי
קוד קורס לשבתון
1700
אופי הקורס
היברידי (סינכרוני + אסינכרוני)
יום
ד/ה
שעות
ראה הערה ב"מידע נוסף"
תאריך פתיחה
22/10/2025
תאריך סיום
29-30/04/2026
ש"ש שבתון
3
גמול
90 (60 עם ציון)
קישור וואטסאפ
תקציר
פיתוח מיומנויות משחוק חינוכי ליצירת שיעורים ופעילויות חווייתיות, המשלבות משחקים פיזיים ודיגיטליים, להגברת עניין, מעורבות, למידה ערכית והתפתחות רגשית וחברתית של הלומדים.
מידע כללי
מטרות:
המורה יכיר את עקרונות המשחוק ואת ההבדל בין "סתם פעילות" לבין משחוק חינוכי.
נבין המורה יתנסה במשחקי למידה קיימים מסוגים שונים: פיזיים ומקוונים.
המורה ידע לבנות משחקים באמצעות מחוללי משחקים פשוטים ומדהימים.
המורה ילמד ליצור תוכניות משחוק-חינוכי ברמה מקצועית כדוגמת חדרי בריחה
המורה יכיר את עקרונות המשחוק ואת ההבדל בין "סתם פעילות" לבין משחוק חינוכי.
נבין המורה יתנסה במשחקי למידה קיימים מסוגים שונים: פיזיים ומקוונים.
המורה ידע לבנות משחקים באמצעות מחוללי משחקים פשוטים ומדהימים.
המורה ילמד ליצור תוכניות משחוק-חינוכי ברמה מקצועית כדוגמת חדרי בריחה
מידע נוסף
המפגשים הסינכרונים בקורס מתקיימים בפיצול, לבחירת המשתלם, בימי רביעי בשעות 18:00-19:30 או בימי חמישי בשעות 09:00-10:30, התאריכים המופיעים בטבלה הינם בהתאם לכך. פירוט והסבר ינתן במפגש הראשון ובקבוצת הווצאפ.
חובות
מטלת סיום:
1. הגשת יחידת הוראה ממושחקת הכוללת: מטרות היחידה, קהל יעד ולפחות 3 מערכי שיעור שבכל מערך שיעור יהיה לפחות משחק אחד.
בכל משחק- קישור/ קובץ המשחק (במידה ויש), פירוט האלמנטיים המשחקיים והסבר על חוקי המשחק.
2. רפלקציה על לימודי התעודה- תוך התייחסות לשאלות הבאות:
– מה היו הציפיות שלך מהקורס והאם הם התגשמו?
– מה הדבר המשמעותי שלקחת מהקורס?
– מה היית ממליצה לשנות או להוסיף לקורס בשנה הבאה?
– מה יישמת מהקורס?
הגשת תלקיט עבודות- 3 משחקים שונים. בכל משחק יהיה כתוב מהי מטרת המשחק, מי קהל היעד של המשחק, חוקי המשחק וקישור/ קובץ המשחק.
1. הגשת יחידת הוראה ממושחקת הכוללת: מטרות היחידה, קהל יעד ולפחות 3 מערכי שיעור שבכל מערך שיעור יהיה לפחות משחק אחד.
בכל משחק- קישור/ קובץ המשחק (במידה ויש), פירוט האלמנטיים המשחקיים והסבר על חוקי המשחק.
2. רפלקציה על לימודי התעודה- תוך התייחסות לשאלות הבאות:
– מה היו הציפיות שלך מהקורס והאם הם התגשמו?
– מה הדבר המשמעותי שלקחת מהקורס?
– מה היית ממליצה לשנות או להוסיף לקורס בשנה הבאה?
– מה יישמת מהקורס?
הגשת תלקיט עבודות- 3 משחקים שונים. בכל משחק יהיה כתוב מהי מטרת המשחק, מי קהל היעד של המשחק, חוקי המשחק וקישור/ קובץ המשחק.
פירוט המפגשים
| מפגש | תאריך | נושא | שעות |
|---|---|---|---|
| 1 | 22/10/25 או 23/10 | פתיחה ומפגש אוריינטציה: משחקי היכרות ועבודה עם פלטפורמת הזום | 2 |
| 2 | אסינכרוני | מהו משחק: עקרונות המישחקולוגיה החינוכית | 4 |
| 3 | אסינכרוני | חשיבה יצירתית באמצעות משחוק | 4 |
| 4 | אסינכרוני | מודל המשחוק | 4 |
| 5 | 12/11/2025 או 13/11 | משחקי חוץ | 2 |
| 6 | אסינכרוני | משחקי קופסה | 4 |
| 7 | אסינכרוני | מחוללי משחקים להדפסה | 4 |
| 8 | 03/12/2025 או 04/12 | יצירת משחקים בקאנבה | 2 |
| 9 | אסינכרוני | משחקי מסלול | 4 |
| 10 | אסינכרוני | יצירת משחקים בקאנבה: המשך | 4 |
| 11 | 24/12/2025 או 25/12 | דילמות במשחוק | 2 |
| 12 | אסינכרוני | משחקי חשיבה | 4 |
| 13 | אסינכרוני | משחוק באמצעות פאוור פוינט | 4 |
| 14 | 14/01/2026 או 15/01 | חידונים רבי משתתפים | 2 |
| 15 | אסינכרוני | מחוללי משחקים דיגיטלים | 4 |
| 16 | אסינכרוני | יצירת חידון מרובה משתתפים: המשך | 4 |
| 17 | 28/01/2026 או 29/01 | יצירת משחקים בבינה מלאכותית | 2 |
| 18 | אסינכרוני | חדרי בריחה | 4 |
| 19 | 11/02/2026 או 12/02 | אסטרטגיות חשיבה דרך משחקים | 2 |
| 20 | אסינכרוני | פיתוח משחק מעודד חשיבה מסדר גבוה | 4 |
| 21 | אסינכרוני | בניית משחק עם תלמידים | 4 |
| 22 | 25/02/2026 או 26/02 | פיתוח יחידת הוראה ממושחקת: איך מתחילים? | 2 |
| 23 | אסינכרוני | פיתוח יחידת הוראה ממושחקת | 4 |
| 24 | 11/03/2026 או 12/03 | פיתוח יחידת הוראה – אמצע הדרך | 2 |
| 25 | אסינכרוני | הערכה באמצעות משחק | 4 |
| 26 | 15/04/2026 או 16/04 | הצגת התוצרים | 4 |
| 27 | 29/04/2026 או 30/04 | מפגש סיום | 4 |
ביבליוגרפיה
ארבל, ח', לחמן, ד', אפשטיין, נ', קאופמן, ה', קבילינסקי ב"נ (2011). למידה באמצעות משחקים. אאוריקה, 32, אוניברסיטת תל אביב.
זיוון, ש' (2019). .משחוק בחינוך: הגדרות, דרכי יישום ותובנות ירושלים: יוזמה – מרכז לידע ולמחקר בחינוך.
יעקבי, ב' (2019). לומדים לשחק – חינוך משחקי כמעשה של חירות (עמ' 33-103). תל אביב" רסלינג.