משחקולוגיה חינוכית
משחקולוגיה חינוכית
קוד קבוצה
C2738G1
מרצה
מור קנדי
קוד קורס לשבתון
1700
אופי הקורס
היברידי (סינכרוני + אסינכרוני)
יום
ד
שעות
–
היקף שעות
90
שעות פיתוח מקצועי אופק חדש
60
תאריך פתיחה
21/10/2026
תאריך סיום
26/05/2027
ש"ש שבתון
3
גמול
90 (30 עם ציון)
קישור לקבוצה
לחצ/י להצטרפות
חוברת קורס
מימון מלא למורות ומורים בשבתון, עלות לפי שווי מימון לפי ש"ש של קרן השבתון, גביה ישרה מהקרן
תקציר
פיתוח מיומנויות משחוק חינוכי ליצירת שיעורים ופעילויות חווייתיות, המשלבות משחקים פיזיים ודיגיטליים, להגברת עניין, מעורבות, למידה ערכית והתפתחות רגשית וחברתית של הלומדים.
מידע כללי
מטרות:
המורה יכיר את עקרונות המשחוק ואת ההבדל בין "סתם פעילות" לבין משחוק חינוכי.
נבין המורה יתנסה במשחקי למידה קיימים מסוגים שונים: פיזיים ומקוונים.
המורה ידע לבנות משחקים באמצעות מחוללי משחקים פשוטים ומדהימים.
המורה ילמד ליצור תוכניות משחוק-חינוכי ברמה מקצועית כדוגמת חדרי בריחה
המורה יכיר את עקרונות המשחוק ואת ההבדל בין "סתם פעילות" לבין משחוק חינוכי.
נבין המורה יתנסה במשחקי למידה קיימים מסוגים שונים: פיזיים ומקוונים.
המורה ידע לבנות משחקים באמצעות מחוללי משחקים פשוטים ומדהימים.
המורה ילמד ליצור תוכניות משחוק-חינוכי ברמה מקצועית כדוגמת חדרי בריחה
קהל יעד
- עובדי הוראה, מורים וגננות, פעילים או בחצי שבתון
- מורות ומורים בשנת שבתון
מידע נוסף
המפגשים הסינכרונים בקורס מתקיימים בפיצול, לבחירת המשתלם, בימי רביעי בשעות 18:00-19:30 או בימי חמישי בשעות 09:00-10:30, התאריכים המופיעים בטבלה הינם בהתאם לכך. פירוט והסבר ינתן במפגש הראשון ובקבוצת הווצאפ.
חובות
מטלת סיום:
1. הגשת יחידת הוראה ממושחקת הכוללת: מטרות היחידה, קהל יעד ולפחות 3 מערכי שיעור שבכל מערך שיעור יהיה לפחות משחק אחד.
בכל משחק- קישור/ קובץ המשחק (במידה ויש), פירוט האלמנטיים המשחקיים והסבר על חוקי המשחק.
2. רפלקציה על לימודי התעודה- תוך התייחסות לשאלות הבאות:
– מה היו הציפיות שלך מהקורס והאם הם התגשמו?
– מה הדבר המשמעותי שלקחת מהקורס?
– מה היית ממליצה לשנות או להוסיף לקורס בשנה הבאה?
– מה יישמת מהקורס?
הגשת תלקיט עבודות- 3 משחקים שונים. בכל משחק יהיה כתוב מהי מטרת המשחק, מי קהל היעד של המשחק, חוקי המשחק וקישור/ קובץ המשחק.
1. הגשת יחידת הוראה ממושחקת הכוללת: מטרות היחידה, קהל יעד ולפחות 3 מערכי שיעור שבכל מערך שיעור יהיה לפחות משחק אחד.
בכל משחק- קישור/ קובץ המשחק (במידה ויש), פירוט האלמנטיים המשחקיים והסבר על חוקי המשחק.
2. רפלקציה על לימודי התעודה- תוך התייחסות לשאלות הבאות:
– מה היו הציפיות שלך מהקורס והאם הם התגשמו?
– מה הדבר המשמעותי שלקחת מהקורס?
– מה היית ממליצה לשנות או להוסיף לקורס בשנה הבאה?
– מה יישמת מהקורס?
הגשת תלקיט עבודות- 3 משחקים שונים. בכל משחק יהיה כתוב מהי מטרת המשחק, מי קהל היעד של המשחק, חוקי המשחק וקישור/ קובץ המשחק.
מחוון
10% על הגשה מסודרת בהתאם להנחיות, 30% על חיבור לתכני השיעור והאופן שבו משחקולוגיה חינוכית נתפסת ברמה התיאורטית, 30% על ניתוח נכון של השדה החינוכי שבו מתבצעת העבודה, 30% על פיתוח משחק חינוכי או מערך שיעור משולב משחוק בהתאם להנחיות העבודה.
פירוט המפגשים
| מפגש | תאריך | נושא | שעות |
|---|---|---|---|
| 1 | 21/10/2026 | פתיחה ומפגש אוריינטציה: משחקי היכרות ועבודה עם פלטפורמת הזום | 2 שעות זום |
| 2 | 28/10/2026 | מהו משחק: עקרונות המישחקולוגיה החינוכית | 4 שעות זום |
| 3 | 04/11/2026 | חשיבה יצירתית באמצעות משחוק | 4 שעות זום |
| 4 | 11/11/2026 | מודל המשחוק | 4 שעות זום |
| 5 | 18/11/2026 | משחקי חוץ | 2 שעות זום |
| 6 | 25/11/2026 | משחקי קופסה | 4 שעות זום |
| 7 | 02/12/2026 | מחוללי משחקים להדפסה | 4 שעות זום |
| 8 | 16/12/2026 | יצירת משחקים בקאנבה | 2 שעות זום |
| 9 | 23/12/2026 | משחקי מסלול | 4 שעות זום |
| 10 | 30/12/2026 | יצירת משחקים בקאנבה: המשך | 4 שעות זום |
| 11 | 06/01/2027 | דילמות במשחוק | 2 שעות זום |
| 12 | 13/01/2027 | משחקי חשיבה | 4 שעות זום |
| 13 | 20/01/2027 | משחוק באמצעות פאוור פוינט | 4 שעות זום |
| 14 | 27/01/2027 | חידונים רבי משתתפים | 2 שעות זום |
| 15 | 03/02/2027 | מחוללי משחקים דיגיטלים | 4 שעות זום |
| 16 | 10/02/2027 | יצירת חידון מרובה משתתפים: המשך | 4 שעות זום |
| 17 | 17/02/2027 | יצירת משחקים בבינה מלאכותית | 2 שעות זום |
| 18 | 24/02/2027 | חדרי בריחה | 4 שעות זום |
| 19 | 03/03/2027 | אסטרטגיות חשיבה דרך משחקים | 2 שעות זום |
| 20 | 10/03/2027 | פיתוח משחק מעודד חשיבה מסדר גבוה | 4 שעות זום |
| 21 | 17/03/2027 | בניית משחק עם תלמידים | 4 שעות זום |
| 22 | 31/03/2027 | פיתוח יחידת הוראה ממושחקת: איך מתחילים? | 2 שעות זום |
| 23 | 07/04/2027 | פיתוח יחידת הוראה ממושחקת | 4 שעות זום |
| 24 | 14/04/2027 | פיתוח יחידת הוראה – אמצע הדרך | 2 שעות זום |
| 25 | 05/05/2027 | הערכה באמצעות משחק | 4 שעות זום |
| 26 | 19/05/2027 | הצגת התוצרים | 4 שעות זום |
| 27 | 26/05/2027 | מפגש סיום | 4 שעות זום |
ביבליוגרפיה
ארבל, ח', לחמן, ד', אפשטיין, נ', קאופמן, ה', קבילינסקי ב"נ (2011). למידה באמצעות משחקים. אאוריקה, 32, אוניברסיטת תל אביב.
זיוון, ש' (2019). .משחוק בחינוך: הגדרות, דרכי יישום ותובנות ירושלים: יוזמה – מרכז לידע ולמחקר בחינוך.
יעקבי, ב' (2019). לומדים לשחק – חינוך משחקי כמעשה של חירות (עמ' 33-103). תל אביב" רסלינג.